فعالیت ها و دستاوردهای عمده شاروالی مزارشریف از اول ماه حمل الی ۲۰ سرطان

Waseel_Yousufzai
دوشنبه ۱۳۹۹/۵/۶ - ۱۱:۲۵
فعالیت ها و دستاوردهای عمده شاروالی مزار شریف از اول ماه حمل الی ۲۰ سرطان

شاروالی مزارشریف در چند ماه اخیر کارکردها و فعالیت های عمده ی را در بخش های چگونگی صلح و حمایت از نیروهای امنیتی، ایجاد کارخانه تولید ماسک، آگاهی عامه درخصوص مبارزه با شیوع ویروس کرونا، توزیع نان خشک و راه اندازی حشر عمومی پاکی و صفایی شهر را انجام دادند.

mazar

عمده ترین فعالیت های شاروالی مزارشریف در پیوند به چگونگی صلح و حمایت از نیروهای امنیتی افغان

براساس هدایت جلالتمآب محترم محمد اشرف غنی رییس جمهور دولت جمهوری اسلامی افغانستان و تنظیم پلان های منظم رهبری شاروالی مزارشریف، این اداره در رابطه به حمایت از چگونگی پروسه ی صلح کارهای مهم و موثر را انجام داده است.

همانطور که همه  ما می دانیم صلح یکی از نیازهای اساسی کشور و مردم ما است که می تواند زمینه ی پیشرفت، ترقی و خودکفایی را در افغانستان فراهم سازد از اینرو بسیار اهمیت دارد که از این روند ملی تحت رهبری جلالتمآب رییس جمهور حمایت و پشتیبانی صورت گیرد.

 1. راه اندازی جلسات مردمی تحت عنوان (صلح و ارزش های آن در قانون اساسی)

شاروالی مزارشریف دو جلسه ی مردمی را با اشتراک بیش از 100 نفر در شهرمزارشریف راه اندازی کرده است که شرکت کننده گان پیرامون ان اگاهی پیدا نموده و اطلاعات آن را به محلات انتقال دادند.

mazar

 1. تقدیر و قدردانی از نیروهای امنیتی با اهدای گل و لنگی به آنان

یکی از اهداف حکومت افغانستان حمایت از نیروهای امنیتی افغان است که شاروالی مزارشریف در این بخش نیاز فعالیت انجام داده و از نیروهای مختلف امنیتی اعلام حمایت نموده است و برای نیروهای سرحدی شمال گل و لنگی به مناسبت روز ملی سرباز اهدا کرد.

 1. راه اندازی حشر عمومی پاکی و صفایی شهر به بهانه پروسه صلح و هفته کاهش خشونت

پاکی و صفایی شهر از مسوولیت ها و مکلفیت های اساسی شاروالی ها است که شاروالی مزارشریف همواره تلاش کرده است که به بهانه خاص برنامه های را راه اندازی کند که یکی آن راه اندازی حشر عمومی به بهانه صلح و حمایت از هفته ی کاهش خشونت بوده است که با حضور نهادهای دولتی و غیر دولتی و نیز شهروندان مزارشریف راه اندازی شد.

 1. نصب 4 بلبود در ساحات مزدحم شهرمزارشریف

برای اگاهی دهی از چگونگی اهمیت و ارزش صلح و حمایت مردم از این پروسه شاروالی مزارشریف 4 بلبورد را در نقاط مختلف این شهر نصب کرده است.

mazar

 1. اشتراک و سخنرانی در نشست های گوناگون صلح و صلح خواهی

رهبری شاروالی مزارشریف برای اینکه از نیروهای امنیتی حمایت شود و نیز اعضای آن در برنامه های مختلف شرکت کرده و از این روند اعلام حمایت نموده اند.

 1. راه اندازی نمایشگاه صنایع دستی زنان به مناسبت روند صلح

شاروالی مزارشریف به بهانه صلح و حمایت از پروسه ی صلح نمایشگاه صنایع دستی زنان را راه اندازی کرده و با این کار شان از نقش و حضور زنان در فعالیت های اقتصادی حمایت کردند.

 1. مصاحبه با رسانه برای ارائه دیدگاه و نظریات شاروالی مزارشریف در پیوند به صلح

عبدالحق خرمی شاروال مزارشریف پیرامون اهمیت و جایگاه صلح و ارزش آن با رسانه های مختلف مصاحبه و گفتگوی را انجام داده است و از کارکردهای شاروالی مزارشریف برای آن اطلاعات انتقال داده که براساس قانون حق دسترسی به اطلاعات و قانون رسانه های همگانی این وظیفه نهادهای دولتی است.

 1. راه اندازی برنامه ی سمنک پزی به بهانه صلح برای حمایت از حضور زنان در این پروسه

یکی از برنامه اساسی شاروالی مزارشریف حمایت از حضور و برنامه های زنان می باشد که برنامه ی سمنگ پزی را نیز مدیریت جندر و جوانان شاروالی مزارشریف برای حمایت و پشتیبانی از پروسه ی صلح در کشور راه اندازی نموده است.

عمده ترین فعالیت های شاروالی مزارشریف در راستای مبارزه با ویروس کرونا

شاروالی مزارشریف فعالیت‌های موثر و مهم را برای چگونگی پیش‌گیری و جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در بخشهای از این شهر انجام داده است که مورد استقبال شهروندان و ساختارهای دولتی و غیر دولتی در ولایت بلخ قرار گرفته است.

همانطور که همهی ما میدانیم ویروس کرونا مرض خطرناک و فراگیر است که اکثریت کشورهای جهان را با مشکلات مواجه ساخته از این رو براساس هدایت رهبری جلالتمآب رییس جمهور دولت جمهوری اسلامی افغانستان، اداره مستقل ارگان‌های محلی، معینیت شاروالی‌ها و مقام ولایت بلخ شاروالی مزارشریف تلاشهای را برای وقایه از این مرض انجام داده است.

 1. توزیع بیش از 5 هزار ماسک و دستکش توسط شاروالی مزارشریف به شهروندان

در روزهای نخست که ویروس مهلک کرونا در سراسر ولایت بلخ شیوع پیدا کرد، شاروالی مزارشریف بیش از 5 هزار ماسک و دستکش را برای کمک با شهروندان و نهادینه سازی فرهنگ استفاده از ماسک و دستکش برای مردم توزیع کرد.

mazar

 1. تنظیم و نصب 10 عدد دست شوی با مایع دست شوی در نقاط مزدحم شهر و اطراف روضه مبارک

یکی از توصیه های صحی وزارت صحت عامه کشور برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا شستشوی دست ها بوده است که به همین منظور شاروالی مزارشریف 10 عدد دست شوی را با مایع دست شوی در نقاط مزدحم شهرمزارشریف و اطراف روضه مبارک نصب کرد که روزانه شهروندان که از این محلات عبور و مرور می کردند، دست هایشان را با آب و صابون می شستند.

mazarmazar

 1. چاپ، توزیع و نصب 110 هزار برگههای معلوماتی در رابطه به ویروس کرونا (از طریق زمین و هوا پخش شده است)

اگاهی دهی یکی از راهکارهای جدی مبارزه با ویروس کرونا گفته شده بود که شاروالی مزارشریف هم چنان در راستای اطلاع رسانی و اگاهی دهی مردم در سطح نواحی دوازده گانه بیش از 110 هزار برگه معلوماتی را از طریق زمین و هوا در شهر پخش کرد که در این برگه های چگونگی جلوگیری از شیوع و گسترش ویروس کرونا و حفاظت از صحت گفته شده بود.

 1. تنظیم 12 عراده موترها با بلند گوها برای کمپاین اگاهی دهی از چگونگی پیش گیری ویروس کرونا

علاوه بر سایر فعالیت های اگاهی دهی، یکی از برنامه های اساسی شاروالی مزارشریف در بخش اگاهی دهی تنظیم 12 عراده موتر بود که در جریان یک هفته این موترها که با بلند گوها مزین شده بودند، در سطح محلات روزانه گشت و گذار می کردند و پیام اگاهی دهی از چگونگی جلوگیری از شیوع ویروس کرونا را به مردم و شهروندان مزارشریف منتقل می ساختند.

mazar

 1. دور اول مسدود ساختن حمام‌ها، سوناها، هوتل‌های عروسی، مراکز ورزشی، رستورانتها، قلیون سراها و سایر اماکن عمومی

شاروالی مزارشریف برای تطبیق طرح و پلان قرنطینه شهر در دوره های گوناگون نقش مرکزی و اساسی را داشته است که در مسدود شدن اماکن و مراکز عمومی تلاش کرده که سطح رهبری و کارمندان این اداره همواره در سطح شهر برای تطبیق طرح قرنطین شهر برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا زحمت کشیده اند که این تلاش های آنان شبانه روزی بوده است.

mazar

 1. تغییر سیستم حاضری برقی کارمندان از شناسایی شصت به شناسایی چهره برای جلوگیری از شیوع کرونا

حفاظت از صحت کارمندان، یکی از مسوولیت ها و مکلفیت های مهم شاروالی مزارشریف است که به همین منظور این اداره برای کنترول و جلوگیری از گسترش شیوع ویروس کرونا سیستم حاضری برقی کارمندان را از شناسایی شصت به شناسایی چهره تغییر داد.

mazar

 1. توزیع ماسک و دستکش و برگه های معلوماتی برای کارمندان شاروالی مزارشریف

همانطور که کمیته ی مبارزه با ویروس کرونا تصویب کرده بود که ادارات مکلف است تا امکانات صحی را برای کارمندان شان در ایام کار برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا فراهم سازد، شاروالی مزارشریف در این بخش نیز دست بلند داشته و ماسک، دستکش و مایع دست عفونی را به تمامی شعبات توزیع کرده و برگه های معلوماتی را در عقب دروازه ها نصب کرده است.

 1. آغاز دور اول دواپاشی و ضد عفونی سازی شهرمزارشریف از سوی شاروالی

پس از اینکه شیوع ویروس کرونا در شهرمزارشریف بیشتر شدن و نگرانی های در میان مردم به بار آورد، شاروالی مزارشریف روندد دواپاشی و ضدعفونی سازی شهر را آغاز کرد که این روند از تاریخ 5 حمل تا 30 حمل در نقاط مختلف شهرمزارشریف تطبیق شد که در اجرای آن شرکت های خصوصی بشمول بنیاد غضنفر هم برای تهیه دوا آن کمک و همکاری کرد که روزانه حدود 30 هزار لیتر آب در شهرمزارشریف پاشیده می شد.

mazarmazar

 1. مشخص ساختن 50 جریب زمین برای دفن میت ناشی از کرونا براساس فرمان جلالتمآب رییس جمهور

براساس هدایت جلالتمآب محترم محمد اشرف غنی رییس جمهور 50 جریب زمین در شرق شهرمزارشریف در ساحه ی دو راهی حیرتان برای دفن میت ناشی از ویروس کرونا مشخص ساخته شده و هماهنگی های لازم با ریاست صحت عامه و سایر ادارات گرفته شد که تاهنوز بیش از 50 میت ناشی از کرونا در این محل از سوی شاروالی مزارشریف دفن شده است.

 1. ایجاد کارخانه تولید ماسک (در این کارخانه 10 نفر از زنان شامل کار شده و روزانه بیش از یک هزار ماسک تولید می کند)

هنگامی که نرخ ماسک در بازارها بلند رفت شاروالی مزارشریف دست به ابتکار زده و کارخانه تولید ماسک را ساخت که زمینه کار برای بیش از 10 نفر از زنان نیز فراهم شده که آنان روزانه تا سرحد یک هزار ماسک را تولید کردند که هر ماسک در بازار به مبلغ 20 تا 30 افغانی به فروش می رسد اما ماسک ساخته شده این کارخانه مبلغ 5 افغانی در بازار عرضه شد.

mazar

 1. نصب 30 بلبورد در نقاط مزدحم شهرمزارشریف

شاروالی مزارشریف هم برای اگاهی دهی برای شهروندان 30 بلبورد را با هماهنگی ریاست صحت عامه بلخ در نقاط مختلف که مزین با پیام اگاهی دهی از چگونگی جلوگیری از شیوع ویروس کرونا بوده است، نصب کرده است تا مردم از آن اگاهی حاصل کنند.

 1. اشتراک شاروال مزارشریف در جلسات کمیسیون ولایتی مبارزه با ویروس کرونا و آرائه گزارش از کارکردهای 3 کمیته

عبدالحق خرمی شاروال مزارشریف ریاست سه کمیته (دواپاشی و ضدعفونی سازی، اطلاع رسانی و روابط عامه، تکفین و دفین میت ناشی از کرونا) را به عهده داشت که در جلسات مختلف از کارکردهای این سه کمیته به کمیسیون ولایتی مبارزه با ویرورس کرونا، رسانه ها، نهادهای جامعه مدنی و اجتماعی و سایر نهادهای دولتی و غیر دولتی گزارش های جامع ارایه می کرد.

 1.  اشتراک در ویدیو کنفرانس های جلالتمآب رییس جمهور و رهبری اداره مستقل ارگان های محلی

عبدالحق خرمی شاروال مزارشریف در ویدیو کنفرانس ها با جلالتمآب محمد اشرف غنی رییس جمهور دولت جمهوری اسلامی افغانستان و رهبری اداره مستقل ارگان های محلی و معینیت شاروالی ها از چگونگی اجراات در راستای مبارزه با ویروس کرونا گزارشات را ارائه نموده است.

 1.  دواپاشی و ضدعفونی سازی مساجد و تکیه ها خانه در روزهای عید سعید فطر

شاروالی مزارشریف برای اینکه در روز عید سعید فطر در مساجد و تکیه خانه مردم برای ادای نماز عید تجمع می کردند، قبل از آغاز آن دواپاشی و ضدعفونی سازی این اماکن دینی را انجام دادند که مورد استقبال شهروندان و مردم روبرو شده است.

 1.  تلاش های برای پاکی و صفایی در ایام قرنطینه شهر و مبارزه با ویروس کرونا

شاروالی مزارشریف در ایام قرنطینه روند پاکی و صفایی شهر را بیشتر ساخته و از ایام به بحیث یک زمینه خوب برای جمع آوری، پاککاری و انتقال زباله ها استفاده کرده و نقاط مختلف شهر را پاککاری کرده است.

 1.  امضای تفاهم نامه همکاری میان شاروالی مزارشریف و ریاست صحت عامه ولایت بلخ

شاروالی مزارشریف با ریاست صحت عامه ولایت بلخ یک تفاهم نامه همکاری و هماهنگی را امضا کرد که براساس آن تمام فعالیت های در راستای مبارزه با ویروس کرونا با هماهنگی های لازم اجرا شود.

mazar

 1.  تطبیق برنامه های کمکی مواد خوراکی توسط شاروالی مزارشریف

در ایام قرنطین شهر کمک های مواد اولیه خوراکی از سوی نهادهای مختلف دولتی و غیر دولتی صورت گرفت که نواحی دوازده گانه در تطبیق این برنامه همکارهای لازم را انجام دادند و هم چنان سطح رهبری با اشتراک شان در توزیع کمک ها از روند آن نظارت و ارزیابی را انجام دادند.

 1.  آغاز دور دوم دواپاشی شهرمزارشریف

دور دوم دواپاشی شهرمزارشریف هم چنان از سوی شاروالی با همکاری کمیسیون ولایتی مبارزه با ویروس کرونا آغاز شد که اماکن عمومی، محلات و ساحات مختلف شهر با تیم رضاکاران دواپاشی و ضدعفونی گردیده که این دوره از 14 جوزا آغاز شد و 13 سرطان تطبیق گردید که روزانه حدود 80 هزار لیتر آب روزانه در سطح شهرمزارشریف و نواحی دوازده گانه پاشیده می شد.

 1.  ارائه اطلاعات از طریق رسانه ها

عبدالحق خرمی شاروال مزارشریف که ریاست کمیته اطلاع رسانی و روابط عامه را به عهده داشت روابط نیک و خوبی را با رسانه ها و نهادهای مدنی برقرار کرده است که روزانه اطلاعات را با رسانه ها شریک می ساخت و هماهنگی لازم را برای تنظیم نشست های خبری انجام داده است.

mazar

 1.  خانه پری فورم مشخص گزارش دهی یومیه براساس هدایت کمیسیون عالی مبارزه با ویروس کرونا

عبدالحق خرمی شاروال مزارشریف که ریاست کمیته اطلاع رسانی و روابط عامه را به عهده داشت، روزانه فورم مشخص گزارش دهی یومیه در رابطه به چگونگی قرنطین شهر و آمار و ارقام ویروس کرونا را خانه پری کرده و با کمیسیون عالی مبارزه با ویروس کرونا در مرکز شریک می ساخت.

عمده ترین فعالیت های شاروالی مزارشریف برای توزیع نان خشک

به تاسی از هدایت جلالتمآب محمد اشرف غنی رییس جمهور دولت جمهوری اسلامی افغانستان پروسه ی توزیع نان خشک برای خانواده های مستحق در شهرهای بزرگ کشور بشمول شهرمزارشریف از تاریخ 14 ثور آغاز شد که این روند هم اکنون به گونه منظم جریان دارد.

در نواحی دوازده گانه شهرمزارشریف 34950 خانواده توسط کمیته های گذر به عنوان مستحق و نیازمند شناسایی و تشخیص گردید که برای هر خانواده به تعداد 10 قرص نان در بیست چهار ساعت توزیع گردد که شاروالی مزارشریف در این امر تلاش های موثر را انجام داد.

 1. ایجاد تیم نظارتی توسط شاروالی مزارشریف

تیم نظارتی در سطح رهبری شاروالی مزارشریف که شامل ریاست ها و آمریت های (حکومت داری شهری، سکتوری و تخنیکی و مالی اداری) ایجاد شد تا از تمامی خبازها نظارت صورت گیرد و نرسیدن آرد در شماری از نانوایی ها بررسی و برای حل آن اقدام صورت گرفت.

 • تیم نظارت سطح رهبری شاروالی مزارشریف از تمامی نواحی برای کنترول وزن نان و کیفیت نان نظارت کردند که حدود 14 خبازی جریمه شده اند و 4 خبازی بسته شدند که پس از اخذ تعهد کتبی دوباره به فعالیت آغاز  کردند.
 • برای کنترول وزن نان و کیفیت نان تیم رضاکاران با فراهم سازی زمینه از سوی شاروالی مزارشریف ایجاد شد و نیز تیم نظارتی نواحی دوازده گانه به گونه منظم از این روند نظارت می کنند.
 • ایجاد تیم نظارت سطح ولایت که ساختارهای دولتی و غیر دولتی مانند (مقام ولایت بلخ، شورای ولایتی، شورای مشورتی، اتحادیه نهادهای مدنی، اتحادیه اصناف ولایت بلخ، فعالان حقوق زن و خبرنگاران) عضویت آن را دارند تاهنوز دو مرتبه از چندین خبازی نظارت کردند.
 1. اقدام برای رعایت فاصله اجتماعی

یکی از توصیه های وزارت صحت عامه کشور رعایت فاصله های اجتماعی است که شاروالی مزارشریف در آستانه ی توزیع نان خشک این مسئله را مد نظر گرفته و اقدامات ذیل را روی دست گرفت تا از چگونگی شیوع ویروس کرونا جلوگیری صورت گیرد.

 • خط کشی با فاصله یک نیم متر در تمامی خبازها (در تمامی خبازها خط کشی منظم شده است تا شهروندان این فاصله را رعایت کنند)
 • اگاهی دهی توسط تیم رضاکاران در ساحات مختلف و خبازها
 • نصب پیام ها و برگه های معلوماتی  در ساحات مختلف و خبازها که فاصله اجتماعی رعایت شود
 • اگاهی دهی توسط وکلا گذر، عالمان دین و بزرگان محل (رهبری شاروالی مزارشریف با این اقشار صحبت کرده است تا آنان در محلات اگاهی دهی کنند)

mazar

 1. اقدام برای رسیدگی به شکایت و مشکلات

همانطور که میدانید یک پروسه ی بزرگ مشکلات و چالش های خود را دارد که روند توزیع نان خشک هم برخی از مشکلات را داشت اما شاروالی مزارشریف به عنوان یک نهاد مسوول و تطبیق کننده این روند اقدام موثر و مهم را برای رسیدگی به مشکلات و شکایات انجام داده است.

 • بازنگیری لست مستحقین در نواحی دوازده گانه
 • اخذ دوباره کارت از غیر مستحق و سپردن آن به مستحق واقعی
 • تیم نظارتی سطح رهبری شاروالی مزارشریف از چگونگی توزیع کارت برای مستحقین به گونه منظم نظارت می کنند و در صورت مشاهده و دریافت موارد به آن رسیدگی می کند.

پس از هدایت جلالتمآب محمد اشرف غنی رییس جمهور دولت جمهوری اسلامی افغانستان، اداره مستقل ارگان های محلی و معینیت شاروالی ها، شاروالی مزارشریف شبانه روزی تلاش کرد تا این پلان و طرح را به گونه منظم و عالی تطبیق نماید.

در شهرمزارشریف بیش از (7953100) قرص نان برای 34950 خانواده در طول 24 روز توزیع شد که این روند یک پروسه ی ملی و بزرگ بود که شاروالی مزارشریف توانست از آن به گونه موافقانه بیرون شود.

mazar

شاروالی مزارشریف مسوولانه و رسالتمندانه تلاش می کند که فعالیت ها، کارکردها و دستاوردهای خوبی را انجام بدهد و خدمات ارزنده و مهم را برای شهروندان ارائه نماید اما برای تحقق این امر از شهروندان نیز می خواهد که با این اداره همکاری لازم را انجام دهد.

 

متن خبری بربنیاد خبر واصله از طرف شاروالی مزارشریف